Zastanawialiście się kiedyś jaka jest różnica pomiędzy tkaniną a dzianiną? Jeżeli tak, to dobrze trafiliście. Postaramy się Wam to wyjaśnić w tym wpisie.

Tkanina jest wyrobem włókienniczym powstającym z przędzy. Składa się ze splotu dwóch nitek – osnowy i wątku. Proces powstawania tkaniny nazywany jest tkaniem i odbywa się on mechanicznie lub ręcznie. Zdjęcie poniżej przedstawia popularne sploty tkanin.

Tkaniny od wielu lat były tkane z naturalnych przędz. Takich jak bawełna, len, jedwab, konopie. Jednak w dzisiejszych czasach równie często co tkaniny naturalne spotyka się tkaniny sztuczne – poliestrowe. Materiał na takie przędze pochodzi głównie z recyklingu. Tkaniny sztuczne są bardzo wytrzymałe, odporne na zagniecenia i nadają się na wiele produktów, odzieżowych, czy dekoracyjnych.
Tkaniny są materiałami nierozciągliwymi, dość sztywnymi (w zależności z jakiej przędzy są zbudowane).

Dzianina powstaje ze splotu jednej lub większej ilości nitek. Różni się od tkaniny również rodzajem splotu. Splot dzianinowy to splot oczkowy, oczka ułożone poziomo obok siebie tworzą rzędy oczek. Poniżej prezentujemy splot dzianiny.

Dzianiny są elastyczne i rozciągliwe we wszystkich kierunkach. Znajdują zastosowanie przy szyciu swetrów, bluz, spodni, szalików, czapek i wielu innych. Są miłe i przyjemne w dotyku. Z racji tego, że splot może być mieszany z wielu rodzajów nitek, dzianiny często posiadają domieszki innej przędzy.

Na koniec pytanie, czy tkanina może być dzianiną?

Nie może :) Jak wiecie już z wpisu, tkaninę od dzianiny różni rodzaj splotu. Ale tkanina może być utkana z tej samej przędzy co dzianina. Wtedy mamy do czynienia np. z tkaniną bawełnianą oraz dzianiną bawełnianą. Różnica między nimi będzie taka, że dzianina będzie się rozciągać i posiadać splot oczkowy. Tkanina będzie nierozciągliwa ze splotem dwóch nitek.

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili